Pogoda Kos

Kos pogoda – klimat, temperatura powietrza i morza

Wyspa Kos jest w czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc w Grecji. Przyciągają tu przede wszystkim plaże, urocze greckie miasteczka, fantastyczna kuchnia i pogoda. To właśnie ona jest czynnikiem decydującym o całej przyrodzie na wyspie, a także o długości sezonu dla turystów.

Kos to wyspa położona na Morzu Egejskim, bardzo blisko Turcji. Przyjemnie i ciepło robi się tu już w kwietniu, a sezon trwa nawet w październiku. Klimat wyspy można określić jako typowo śródziemnomorski. Lata są gorące i suche, natomiast zimy są łagodne i bardziej deszczowe.  Kos to zdecydowanie dobre miejsce na udane słoneczne wakacje.

Mapa Kos

Temperatury na wyspie Kos

Najcieplejsze miesiące na Kos to lipiec i sierpień. Naprawdę wówczas bywa gorąco i upalnie. Wieczorami jedynie chwilę orzeźwienia przynosi miejscowy wiatr meltemi. Najzimniejszym miesiącem jest zaś styczeń i luty. Jednak temperatury w wysokości 13 stopni, nie robią na nas wrażenia.

Około marca-kwietnia powietrze ogrzewa się już do 16-19 stopni. Można więc mówić, że końcówka kwietnia to idealny moment na zwiedzanie wyspy Kos. Jedyne co może doskwierać, to fakt iż wieczory mogą być jeszcze chłodne, a godzi słonecznych jest ledwie od 6 do 8 w ciągu doby.

Maj i czerwiec to początek tutejszego lata. Temperatury dochodzą wówczas do 24 czy nawet 29 stopni. Dobry moment dla rodzin z dziećmi, by przylecieć na wypoczynek i uniknąć upałów. Liczba godzin słonecznych zwiększa się od 10 do 12 w ciągu dnia.

Tak jak pisaliśmy lipiec i sierpień to prawdziwy ukrop w greckim wydaniu. Powietrze osiąga ponad 32 stopnie, a nocą nie jest wcale dużo chłodniej (22 stopnie). Natomiast szansa na opady jest praktycznie zerowa. We wrześniu nadal jest bardzo ładnie i ciepło, termometry pokazują 26-28 stopni. Liczba godzin słonecznych w ciągu dnia powoli spada do 10-ciu.

Październik na wyspie Kos jest nadal pogodny, temperatury sięgają 22-23 stopni, jednak mogą przytrafić się deszczowe dni. Wieczory bywają wówczas już chłodne. Natomiast listopad przynosi wyraźne ochłodzenie(18 stopni) i mniejszą liczbę słonecznych dni (tylko 6). Zaczyna częściej padać. Grudzień na wyspie Kos jest raczej łagodną odmianą zimy, powietrze ogrzewa się do 15 stopni i można spodziewać się deszczu, nie śniegu.

Jaka pogoda jest na wyspie Kos
Jaka pogoda jest na wyspie Kos?

Temperatura wody na wyspie Kos

Sezon kąpielowy na wyspie Kos zaczyna się właściwie w maju. Wówczas woda osiąga około 21 stopni. Dla odważnych jak najbardziej. Inni mogą celować w czerwiec, kiedy to morze wokół wyspy osiąga 24 stopnie. Jeśli chodzi o wakacje, to w lipcu i sierpniu woda ma temperaturę 27-28 stopni. Na mniej więcej tym poziomie utrzymuje się do września. A od października morze powoli się ochładza (25 stopni), by w listopadzie i grudniu osiągnąć 22-19 stopni.