Kiedy najlepiej lecieć do Melbourne?

Kiedy najlepiej lecieć do Melbourne?

Melbourne to drugie największe miasto Australii oraz jedno z najchętniej wybieranych przez naszych rodaków miejsc do osiedlania się na tym kontynencie. To także dawna stolica tego kraju, która swego czasu zdobyła miano najlepszego miasta do życia. Coś jest na rzeczy, bo nawet pogoda w Melbourne nie jest bardzo nieprzyjazna. I nie chodzi wcale o zimno, tylko o upały, które nawet największe ochładza latem front. Przynosząc ulgę wszystkim mieszkańcom. Jednak nie ma co się czarować lato w Australii musi być upalne…

Jaka pogoda panuje w Melbourne?

Pogodę w Melbourne kształtują dwie strefy klimatów: gorącego śródlądowego oraz zimniejszego oceaniczno-południowego. To sprawia, że można wyróżnić tu dwie pory roku – suche lato bez opadów oraz zimę z wyraźnym wzrostem wilgotności.

Wiosna w Melbourne to czas przypadający na miesiące od września do listopada, to czas pory suchej. Nie ma zbyt wiele opadów, a temperatury sięgają od 20 do 25 stopni. Niebo jest raczej bezchmurne, a wieczorami słupki termometrów mogą pokazywać od 10 do 15 stopni.

Pogoda w Melbourne - kiedy jest najlepsza
Pogoda w Melbourne – kiedy jest najlepsza

Lato w Melbourne jest bardzo gorące, bo temperatury oscylują powyżej 40 stopni Celsjusza, a dni są wydłużone. Jednak są tu zauważalne duże wahania temperatur, jeszcze większe niż wiosną, gdyż w Melbourne potrafi przyjść wraz z frontem gwałtowne ochłodzenie. Wówczas zazwyczaj następują ulewy i wichury, które szybko mijają, ale przynoszą chwilową ulgę od piekielnych upałów. Lato w Melbourne trwa od grudnia do lutego.

Jesień w Melbourne to czas stopniowego ochładzania się temperatury powietrza. Nadal oczywiście jest ciepło, ale termometry pokazują średnio trochę ponad 20 stopni. Zaczynają się częstsze dni z opadami, a wieczory potrafią być już chłodne (10-14 stopni).

W najzimniejszą część roku pogoda w Melbourne wcale nie odpuszcza. Temperatury w czerwcu, lipcu i sierpniu sięgają 14-16 stopni, a nocą raczej nie spadają poniżej 10. Spada liczba godzin słonecznych w ciągu doby i mogą występować opady deszczu.

A tak wyglądają zimowe ulice Melbourne:

Kiedy warto przyjechać do Melbourne?

Do Melbourne można przyjechać przez cały rok. Jeśli ktoś lubi upały to może tu przylecieć od grudnia do lutego. Jeśli natomiast raczej wolicie coś zobaczyć, niż się smażyć na plaży to lepiej celować w marzec do maja, bądź wrzesień, październik lub listopad. Wówczas temperatury robią się przyjemne i mimo dobowych wahań, da się spokojnie wszystko zwiedzić.

Mapa Melbourne