Kalabria atrakcje

Największe atrakcje Kalabrii – zwiedzanie, zabytki i co warto zobaczyć?

Kalabria to jeden z wypoczynkowych regionów we Włoszech. Liczne hotele, restauracje i malownicze plaże razem ze znakomitą pogodą, dają wybuchową mieszankę, która ściąga tu co roku tłumy turystów. Region Kalabrii jest również niezwykle atrakcyjny, na tyle że zawsze jest tu co robić. Nie trzeba spędzać urlopu jedynie na leżaku plażowym.

Klimatyczne miasteczka, cuda przyrodnicze czy parki rozrywki, to wszystko czeka na przyjezdnych. Do tego fantastyczna kuchnia oraz niespieszna atmosfera sprawia, że każdy urlop w Kalabrii jest niezapomniany. A co tak dokładnie można robić w tym regionie?

Co warto zobaczyć w Kalabrii?

Kalabria to region umiejscowiony dokładnie na czubku włoskiego buta. Jest to teren na tyle atrakcyjny przyrodniczo, że nie brakuje tu parków narodowych, chroniących nieskalaną dziewiczą przyrodę oraz pasma górskie. I tak w Kalabrii możemy odwiedzić jeden z parków narodowych – Pollino, Sila i Aspromonte.

Park Narodowy Pollino to przede wszystkim możliwość zwiedzania jaskiń, wąwozów i kanionów. Park Narodowy Sila z kolei chroni masyw górski wraz z jeziorami i dostarcza przy okazji nie tylko terenów do wędrówek, ale i niesamowitych widoków. Ostatni z nich – Park Narodowy Aspromonte daje możliwość podziwiania wodospadów oraz pozostałości po osadnictwie na tym terenie Greków.

Oprócz tego Kalabria stoi przepięknymi plażami i stąd jest często nazywana wybrzeżem bogów. Jedną z najpiękniejszych jest zdecydowanie Capo Vaticano – turkusowa woda, jasny piasek plus skały, w otoczeniu wysokich klifów, na wszystkich robią wrażenie. Kolejna godna polecenia jest bliźniaczo do niej podobna plaża Grotticelle. Obie zasługują na odwiedziny.

Plaża Capo Vaticano - jedna z największych atrakcji Kalabrii
Plaża Capo Vaticano – jedna z największych atrakcji Kalabrii

Co ważne na plażach Kalabrii można uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne. Od nurkowania, przez snurkowanie, po wypożyczenie skuterów wodnych lub całych łodzi. Krajobraz oglądany od strony wody jest równie spektakularny i warty zobaczenia.

Na najmłodszych w Kalabrii czekają liczne aquaparki oraz akwarium, gdzie można podziwiać cały podwodny ekosystem. Nie tylko samych ryb, ale i pozostałych stworzeń morskich. Duża atrakcją w okolicy jest także park linowy – Sorvolandia.

Co warto zwiedzić w Kalabrii?

Miejscem wartym zwiedzenia jest także maleńki kościółek – Santa Maria Dell’Isola położony na skałach u wybrzeży Tropei. Prawdopodobnie liczy sobie ponad tysiąc lat i przy okazji jest świetnym punktem widokowym. Samo miasto również wyróżnia się budynkami położonym na bardzo wysokich skałach, co tworzy niesamowity widok.

Kościół Santa Maria Dell'Isola - zwiedzanie Tropea
Kościół Santa Maria Dell’Isola – zwiedzanie Tropea

Oprócz tego warto pojechać do stolicy regionu – Reggio Calabria. Właśnie tu można zwiedzić Zamek Aragoński, ruiny sanktuarium Demeter i Persefony oraz Muzeum Wielkiej Grecji. Na miłośników historii i wykopalisk czekają tu liczne stanowiska archeologiczne, pozostałości po rzymskich termach oraz amfiteatr.

Z kolei w Gerace to niepozorny, mały nadmorski kurort. Jednak jego zabudowa pośród wąskich uliczek robi wrażenie. do tego warto tu zajrzeć do normańskiej katedry, wybudowanej w IX wieku. Oprócz samej świątyni, dla zwiedzających udostępniono mini muzeum oraz skarbiec.